Ask coding questions

← Back to all posts
Why it doesn't work? (Polish)
Parchin (4)

When you click LCTR you can save your color, but it doesn't work.
I don't know why it doesn't work.
If you need to know full program write in comments. Do you know what to do? (jesli musicie poznac caly program napiszcie w komentarzach)
I'm using "Pycharm community edition".
I know it's long script, but i was developing him so.

Comments
hotnewtop
DEMONul1234 (53)

Trochę niepotrzebnie zapisujesz cały program w jednej funkcji. Zazwyczaj (aby program łatwo można było edytować) tworzy się klasy, a główne pętle zostawia się w spokoju.

Parchin (4)

@DEMONul1234 zapamiętam na przyszłość. Wiesz może dlaczego po naciśnięciu lewego ctr ekran się zmienia na biały (tak ma być), ale potem nie zmienia się na czarny tylko pokazuje "program nie odpowiada"?

Parchin (4)

@DEMONul1234
tylko nie wiem jak to zrobić, aby klasy wymieniały się zmiennymi w trakcie działania programu i żeby korzystały zmienne z jakich korzystają były zmiennymi globalnymi, a nie lokalnymi.

DEMONul1234 (53)

@Parchin Słuchaj, nie chcę zabrzmieć źle,ale nie mam po prostu czasu na odpowiadanie na każde pytanie(na portalu i tak pojawiam się okazjonalnie). Jeśli chcesz się Pythona nauczyć to, jako pracujący w zawodzie programisty, mogę udzielić ci płatnych korepetycji(około 40zł/45min) i na nich ci wszystko wyjaśnię.

Parchin (4)

@DEMONul1234 nie ma problemu też nie siędzę tu cały czas. Nie trzeba. Ale dzięki za chęci.

catspython (27)

ok, please include the full program, a bunch of code is missing at the top, and I think that the indention error is because the code at the top is needed for this part to work, so including everything is needed.

Parchin (4)

@catspython sorry, in Pycharm every TAB is bigger, so thats why there are two TABs insted of one.

catspython (27)

@Parchin ok? I just thought you coded in python with 2 tabs.

catspython (27)

@Parchin the tabs aren't too big.

catspython (27)

@Parchin idk. I idk pygame either so I have no idea whats wrong.

Parchin (4)

@catspython no problem. Thanks for trying.

robowolf (434)

Everything is indented to many times. Do CTRL + A and then SHIFT + TAB until the elif statement is at the edge. Also you have and elif statement without an if statement.

Parchin (4)

@robowolf sorry, I didn't understand. Why CTRL + A and why SHIFT + TAB?

robowolf (434)

@Parchin From what I'm seeing, you have an indentation error. Ctrl+A will select all of the text, and Shift+Tab unindents everything by one indent.